Historia obwodu szkolnego w Chwarstnicy do 1967 roku.
Szkoła tutejszego obwodu mieści się we wsi Chwarstnica, gromada Chwarstnica,pow. Gryfino. Stopień organizacyjny tej szkoły w roku szkolnym 1959/60.- siedem klas o trzech nauczycielach. Największą klasą tej szkoły jest klasa siódma. Do tutejszego obwodu szkolnego należą: wieś Chwarstnica, osiedle Siecino oraz wieś Mielenko, z której uczęszczają dzieci ok kl. V-VII. Wieś Chwarstnica liczy 347 mieszkańców. Wieś Mielenko 240, osada Siecino jest niezasiedlona ze względu na zgruzowane budynki . Ludność wsi Chwarstnica w 98% przybyła z woj. stanisławskiego, pozostałe 2% z województwa łódzkiego, rzeszowskiego i kieleckiego. Ludność wsi Mielenko z województwa stanisławskiego, łódzkieg i lwowskiego. Od roku 1945 z obwodu tego nikt nie wyjechał. Natomiast przybyło kilka rodzin. Całkowita stabilizacja ludności nastąpiła w roku 1947. Dn. 18 VIII 1945 o godz. 4 rano przyjechał na stację w Chwarstnicy (do roku 1947 Ustronie) transport repatriantów z woj. stanisławskiego. Wieś była nie zamieszkała. Zaledwie dwie osoby, które pracowały u Niemców nadal pozostali w wiosce. Byli to Polacy – Pilecki Wiktor i Brand Józef. Zabudowania były częściowo zniszczone. Ludność przybyła do małoroli i średniorolni gospodarze. Do roku 1947 nie było żadnej komunikacji. W roku 1947 została otwarta stacja kolejowa przez, którą pociągi szły do Swobnicy, Pyrzyc, Gryfina i Szczecina. W roku 1959 zaczął kursować PKS Stargard – Szczecinski, Gryfino. Wraz z osiedleńcami przyjechał do naszej wsi nauczyciel Ob. Scimiński Bolesław, który zamieszkał w budynku szkonym. Był on założycielem tutejszej szkoły. Gleba jest piaszczysto- gliniasta. Ludność przybyła i intensywnie zabrała się do naprawy budynków, konserwacji maszyn i do likwidacji odłogów. Mieszkańcy wsi własnym kosztem odremontowali budynek szkolny. W którym dn. 3 IX 1945r. rozpoczeły się zajęcia szkolne. Wśród ludności od początku nie było żadnych antagonizmów. Wśród ludności istnieją różnice w mowie, i częściowo w obyczajach. Występuje tu gwara wschodnia i małopolska. U młodzieży różnice w sposobie wyrażania się nie istnieją. Młodzież mówi poprawną polszczyzną. Do dziś zachował się taniec kołomyjka tańczony przez starszych na weselach. Ludność jest wesoła i rozśpiewana. Na wszystkich uroczystościach istnieje atmosfera przyjazna.
Historia powstania i rozwoju szkoły.
Wraz z repatriantami do Chwarstnicy przybył nauczyciel Siemiński Bolesław. Zorganizował on ludność do uporządkowania i odremontowania budynku szkolnego. W pracach tych brała udział ludność doraosła, oraz młodzież mająca się uczyć w tej szkole. Iniciatorami tej pracy byli: kur. szkoły Siemiński Bolesław,rolnik Lisiecki Piotr, Malitowski Michał i Żurowski Stanisław. Szkoła została otwarta w dn. 3 IX 1945r., w lokalu, który był za Niemców rówież szkołą. Do szkoły w Chwarstnicy uczęszczały dzieci: z Borzymia, Sobieradza i Mielenka. Szkoła była czteroklasowa o jednym nauczycielu. Dzięki staraniom rodziców (Żurowski, Czerniachowski Józef, Malitowski Michał). Zostały utworzone wyższe klasy- V, VI, VII. W budynku szkolnym jest jedna izba lekcyjna przystosowana do wrauków szkolnych, druga izba lekcyjna mieści się też w budynkau szkolnym. Trzecia izba lekcyjna jets wyposażona w Ob. Malitoskiego Michała oddalonej od szoły 50 m. Dzięki slinym staraniom Czerniachowskiego Józefa, Żurowskiego Stanisława władze wojewódzikie zgodziły się na nowy budynek szkolny z powodu braku pomieszczeń w starym budynku szkolnym. Budowa nowej szkoły jest na wykończenia. Szkoła ma być oddana do użytku z dn. 1 IX 1900r. Stry budynek szkolny ma służyć na mieszkania nauczycielskie. Ze szkoły Chwarstnicy wyszło dużo absolwentów, którzy są obecnie nauczycielami, którzy pracują w środowisku swojej wsi. Są to nauczyciele: Malitowski Władysław, Mościcki Bernard, Mucha Maria, Kołodziejczyk Zofia. Od roku 1945 do 1947 w szkole Chwarstnicy pracował nauczyciel Siemiński Bolwesław jako kur. szkoły.W 1947r. został przeniesiony przez Wydz. Ośw. na beir. szkoły do Gryfina. Na jego miejsce przybył Ob. Hieronim Bpcian. W związku z podniesieniem stopnia organizacyjnego szkoły w 1954r. przybyli nauczyciele: Żurowska Maria, Bocian Halina, Stażyczna Maria. W 1955r. odeszła nauczycielka Stażyczna M, a na jej miejsce przybył Lisiecki Bolesław, absolwent tej szkoły, który pracował do roku 1956 (odszedł na studia). Na jego miejsce przybyła nauczycielka Stróżyk Maria. W roku 1957 dn 28 kwietnia zmarł kur. szkoły H. Bocian. Kierownikiem została jego córka Halina Bocian. W roku 1957 wyjechała do woj. wrocławskiego naucz. Bocian H., naucz. Stróżyk została przeniesiona do Smerdnicy, a na ich miejsce przybyli z pow. Łobcz Malitowski Władysław, który został kierownikiem szkoły (absolwent tej szkoły) i jego żona naucz. Malitowska Wadna, który do obecnej chwili pracują w tej szkole. W roku 1958 odeszła ze szkoły naucz. Żurowska Maria, która była nauczycielką niekwalifikowaną. Na jej miejsce przybyła z Bani nauczycielka krawiec Józefa. Najlepsze wspomnienie wśród społeczeństwa pozostawił po sobie założyciel tej szkoły nauczyciel Bolesław Siemiński, który dbał o budynki szkolne i dużo czasu poświęcał na wychowanie młodzieży szkolnej i pozaszkolnej. Organizował w środowisku pogadanki rolnicze. Był dobrym doradcą rolników.
W roku 1958 została zorganizowana Szkoła Przysposobienia Rolniczego przez obecnego kierownika szkoły Malitowskiego Władysława. Szkoła cieszy się autorytetem wśród społeczeństwa dorosłego i młodzieży.Pomaga podnosić kulturę rolną. Młodzież do szkoły uczęszcza z Chwarstnicy, Sobieradza oddalonego 3 km, oraz Skrzynicy oddalonej 5 km od szkoły. Młodzież uczęszcza się w tej szkole organizuje występy artystyczne oraz bierze czynny udział w sporcie. Dzięki lepszym warunkom wyniki nauczania rokrocznie polepszają się, czego dowodem jest mniejszy odsiew i zwiększa się liczba promowanych.
ROLA SZKOŁY, NAUCZYCIELI W ŚRODOWISKU
Ze szkoły podstawowej w Chwarstnicy uczyło się i uczy się nadal 26 absolwentów w szkołach średnich. Z tego 4 ukończyło liceum pedagogiczne. naucz. Malitowski Władysław, Kołodziejczyk Zofia, Mościcki Bernard, Mucha Maria. Liceum ogólnokształcące ukończył Lisiecki Bolesław. Do Liceum Pedagogicznego uczęszczają: Straszewska Emilia, Ciechanowska Stanisława,Seredyńska Zofia, Brand Zofia, do Liceum Ogólnokształcącego uczęszcza do obecnej chwili: Obacz Zofia, Kłodnicka Anna. Pozostała część uczniów uczęszcza do szkół zawodowych. Wszyscy wymienieni pracują i uczęszczają do szkół w woj. szczecińskim. Ludzie kończący szkołę na Ziemiach Odzyskanych, a szczególnie absolwenci naszej szkoły różnią się od społeczeństwa starszego lepszą wymową i lepszym osłygiwaniem się narzędziami.
Nauczyciele odegrali dużą rolę w umocnieniu wspólnej więzi wśród ludności poprzez urządzanie wspólnych zabaw, wieczorków towarzyskich, akademii, loterii fantowych, organizowanie zawodów sportowych, mobilizowanie do czynów społecznych (droga Mielenko-Chwarstnica, droga Chwarstnica-Sobieradz, Wirów-Chwarstnica), odremontowano świetlicę gromadzką, zrobienie ogrodzenia
wokół szkoły, odgruzowywanie placów, czyszczenie ulic, bielenie drzew,sadzenie lasu, mobilizowanie do robienia ogrodzeń wokół własnych domów, Zorganizowanie Szkoły rolniczej, (Kółka Rolniczego). Młodzież zorganizoowana w ZMW (Związek Młodzieży Wiejskiej) stara się o estetyczny wygląd swojej wsi. Zbudowano boisko sportowe. Urządzają przedstawienia, biorą czynny udział i pomagają w organizowaniu uroczystych akademii i uroczystości państowowych. W szkolnej bibliotece liczącej ponad 2000 tomów wyporzyczają książki dzieci, młodzież ze Szkoły Rolniczej i dorośli. W naszej wsi istnieje biblioteka gromadzka, która współpracuje ze szkołą. Młodzież szkolna daje występy artystyczne na wszystkie uroczystości państwowe i lokalne. Rodzice pomagają w urządzeniu tych imprez, w przygotowaniu strojów. Przychodzą na uroczystości szkolne nie tylko rodzice uczniów, ale i inni ludzie. Występy artystyczne cieszą się dużym powodzeniem. Pieśni, które nauczyła się młodzież w szkole są śpiewane przez młodzież szkolną, pozaszkolną i dorosłych („Słoneczko”,”Kasieńka”,”Cygańska Gitara”,”Żołnierzu do Szerego Stań”,”Piosenko ma” i wiele innych). Przy tutejszej szkole istniał kurs dla analfabetów, na który uczęszczało 8 osób, którzy nauczyli się pisać, czytać i liczyć. Kurs ten prowadził nauczyciel Siemiński Bolesław. Do podnoszenia wiedzy rolniczej na wsi przyczyniła się Szkoła Rolnicza przez zdobywanie szerszych wiadomości w tej dziedzinie. Nauczyciele biorą czynny udział w Radach Narodowych, organizacjach młodzieżowych, partyjnych oraz Kurolniczym.
W dniu 23 czerwca 1960 roku uroczyste zakończenie roku szkolnego, na którym byli obecni: Sekretarz Powiatowej Rady Narodowej ob. Lewandowski, grono nauczycielskie, rodzice i dzieci szkolne.
W dniu 1 września 1960 roku odbyło się w szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1960/61, na którym byli obecni: I sekretarz Komietu Powiatowego towarzysz Błaszczyk, Grono nauczycielskie w składzie: kierownik szkoły Malitowski Władysław, naucz. Malitowska Wanda i naucz. Krawiec Józefa radni oraz młodzież szkolna (75 dzieci).
3 listopada 1961 roku została oddana do użytku nowa szkoła, w tym też dniu na otwarciu byli obecni: Wizytator Ministerstwa Oświato ob. Pełka Władysław, Kierownik Oddziału Szkolnictwa Podstawowego Kuratorium Szczecińskiego ob. Karnas Michał, inspektor szkolny ob. Tłuszczak Franciszek oraz Inspektorzy Nadzoru na czele z inż. Zielińskim z WDOR w Szczecinie.
W dniu 4 listopada przybyły do naszej szkoły na praktykę pedagogiczna (dwutygodniową) studentki SN nr 2 w Szczecinie z kierunku biologii kol. Urbańska
Anna i kol. Możejko Anna.
W dniu 12 stycznia 1961 roku odbyły się wybory Komitetu Rodzicielskiego, którego przewodniczącym został od. Azarkiewicz Tadeusz. Sołtys tutejszej wsi i zarazem pracownik Gromadzkiej Rady Narodowej.
W dniu 5 marca 1961 roku do tutejszej szkoły przybyły praktykanki z Liceum Pedagogicznego w Szczecinie na praktykę trzytygodniową kol. Kmiter Krystyna i kol. Aleksandra Zawrocka, które w czasie swojej praktyki zorganizowały wieczorek towarzyski dla tutejszej dziatwy szkolnej i społeczeństwa. Brały też udział w przygotowaniu do przyjęcia kandydata na posła ob. Kąkolewskiego.
W dniu 9 marca 1961 roku przyjechali do tutejszej szkoły praktykanci z Liceum Pedagogicznego ze Stargardu Szczecińskiego na dwutygodniową praktykę pedagogiczną. Kol. Chrobociński Bogusław oraz kol. Garybut Kazimierz, którzy w czasie swojej praktyki brali czynny udział w organizowaniu przyjęcia kandydata na posła ob. Kąkolewskiego oraz w organizacji zawodów międzyszkolnych w piłce
ręcznej pomiędzy szkołą Sobieradz-Chwarstnica.
W dniu 21 marca 1961 roku w tutejszej szkole odbyło się spotkanie społeczeństwa gromady chwarstnica z kandydatem na posła ob. Kąkolewskim. Obecni również byli kandydaci na radnych powiatowych. Spotkanie było udane.Ilość osób obecnych było ok. 200 osób.
W dniu 19.5.61 r. przeprowadziłam wizytację tej szkoły. Budeynek szkoły jest nowy- bardzo ładnie utrzymany. Dzieci są bardzo przyjemne i miłe.Dzień spędzony na wizytacji był dla mnie bardzo przyjemny.C
hwarstnica dnia 19.5.61 r.
Kopija Halina
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 24.6.61 r.w którym byli obecni: grono nauczycielskie oraz przewodniczący Kon. Rodz.
Azorkiewicz Tadeusz
1 września 1961 r. uroczyste rozpoczecie roku szkolnego, na którym byli obecni: grono nauczycielskie, przedstawiciel Komitetu Powiat. PZPR tow. Maciejciak oraz przew. Kom. Rodz.
Azorkiewicz Tadeusz.
Kronika nie była prowadzona od 15 IX 1961 r. do 1 IV 1964 r. ponieważ na rządanie Kuratorium Okręgu Szczecińskiego zdana była do Kuratorium.
Niektóre fakty z tego okresu:
1.Rok szkolny 1963/64 Na powyższym zdjęciu są uczniowie całej szkoły wraz z gronem naucz. (chwarstnica 24 VI-69r.)
1) kier. szkoły- Władysław Malitowski
2) naucz.- Wanda Malitowska- z prawej stony
3) naucz.- Józef Łata- z lewej storny
Odbyło się spotkanie z uczestnikami walk o wyzwolenie Polski.
Udział w pogadance wzieli:
1. Ciechanowski Józef
2. Żurowski Michał
3. Azorkiewicz Tadeusz
Ob. Ciechanowski Józef brał udział w walkach z Niemcami i przeszedł szlak
bojowy od Żytomierza do Łaby w miejsowości Sandaur (I Armia WP, VI dywizja, 23
pułk) łężnik.
Ob. Żurowski Michał brał udział w walkach z Niemcami w II Armii WP X Brygadzie Samodzilenj- zwiadowca. Przeszedł szlak bojowy z Żytomierza do Kutna. Po czym poszedł do szpitala. Obecnie pracuje jako rolnik w Chwarstnicy.
Ob. Azorkiewicz Tadeusz brał udział w walkach z Niemcami. Przeszedł szlak bojowy z Jarosławca do Warszawy. Został ranny przy rozminowaniu Warszawy i przewieziony do szpitala. Od roku 1947 jest rolnikiem wsi Chwarstnica i pracuje jako referent wojskowości w GRN Chwarstnicy.
Życzę młodzieży aby zdobywała medale nie na froncie, tylko w budownictwie Polski Ludowej i w sporcie.
Ciechanowski Józef
Życzę Młodzieży aby rośli i czuli się dobrymi Obywatelami Polski Ludowej. Aby szczegli Ziem Piastowskich.
Żurowski Michał
Uroczyste zakończenie roku szkonego 1966/67 odbyło się w dniu 24 czerwca. Na ogólną liczbę uczniów 92 promowanych 92. Klasę ósmą ukończyło 4 uczniów. W ciągu roku szkolnego pracowali w tej szkole następujący nauczycile: Kier. szkoły- Władysław Malitowski, naucz. Wanda Malitowska, naucz. Józefa Łata, naucz. Stanisłwa Kopija.
W. Malitowska
4.9.1967r. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1967/68. Skład grona nauczycielskiego: Kier. Szk. Władysław Malitowski, naucz. Wanda Malitowska, naucz. Emila Kałyn, naucz. Halina Studniórz i naucz. Józefa Łata. Ilość dzieci -102
J.Ł
12 XI 67r. Uroczysta akademia gromadzka z okazji 50 rocznicy Rewolucji Pażdziernikowej. Część artystyczna dała nasza szkoa oraz świetlica gromadzka.
J.Ł
RYS HISTORYCZNY SZKOŁY
03.09.1945 – Powstanie szkoły o jednym nauczycielu z klasami I – IV. Dyrektor pan Bolesław Siemiński.
01.09.1954 – Dzięki staraniom kierownika szkoły pana Hieronima Bociana szkoła osiąga poziom organizacyjny szkoły siedmioklasowej.
10.01.1961 – Szkoła kierowana przez pana Władysława Malitowskiego przeniesiona zostaje do nowego budynku, w którym mieści się do dnia dzisiejszego.
01.09.1966 – Szkoła stała się ośmioklasowa. Do obwodu szkoły należy Chwarstnica i Mielenko.
Od 1968 r. do 1990 r. funkcję dyrektora szkoły sprawuje pan mgr Józef Dyda.
01.09.1973 – Do obwodu w Chwarstnicy włączono szkoły czteroklasowe w Mielenku, Bartkowie i Wirowie.
01.09.1975 – Do obwodu w Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy włączono Szkołę Podstawową w Sobieradzu.
01.09.1976 – Do Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy dołączono Szkołę Podstawową w Borzymiu.
rok 1988 – Rozbudowano szkołę w Chwarstnicy.
Od 1988 do 1990 r. -Szkoła nosiła imię Władysława Gomułki.
W latach 1990 – 2000 – dyrektorem szkoły jest pan mgr Stanisław Kopija
01.09.1994 – Decyzją Kuratora Oświaty w Szczecinie do obwodu Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy dołączono Sobiemyśl.
01.09.1995 – Do obwodu Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy należą wsie: Chwarstnica, Borzym, Bartkowo, Mielenko, Sobieradz, Dołgie, Sobiemyśl, Wirów, Wirówek, Parsówek.
rok 2000 – Rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej i nowej części szkoły. Stanowisko dyrektora szkoły obejmuje pani mgr Teresa Sarna.
17.09.2001 – Otwarcie sali gimnastycznej.
01.09.2002 – Dobudowa nowej części szkoły. Likwidacja filii w Borzymiu.